12 jaar cel geëist voor gewelddadige gijzeling na mislopen drugs

12 June 2023, 18:06 uur
Den Haag & Regio
mainImage
ANP

Justitie heeft een gevangenisstraf van 12 jaar cel geëist een 41-jarige Hagenaar voor onder meer een zeer gewelddadige gijzeling en de invoer van drugs.

De Hagenaar, die meedraaide op het hoogste niveau van de internationale drugshandel, hield in maart 2020 bijna 24 uur lag een drugskoerier vastgebonden met tape om zijn hoofd in een huis in Hamburg.

De Hagenaar zou voor een internationale drugshandelaar een flinke partij cocaïne laten ophalen in de haven van Hamburg, maar dat ging mis. Zijn uithalers zouden plots niet 20 procent van de lading voor zichzelf hebben gepakt, zoals afgesproken, maar 30 procent.

Om te zorgen dat de teveel meegenomen drugs snel terug zouden worden afgegeven, moest iemand worden gegijzeld. De Hagenaar regelde op afstand dat wapens geregeld werden, auto's en een plek in Hamburg om af te spreken met de uithalers.

Op 31 maart in de avond werd een koerier, die alvast 8 kilo van de achtergehouden cocaïne kwam brengen, gegijzeld. Toen er na een dag nog geen beweging was werd duidelijk dat de koerier niets betekende voor zijn opdrachtgevers. Daarop besliste de Hagenaar dat ze hem konden laten gaan.

Onmiddellijk werden nieuwe plannen gesmeed om iemand anders te grijpen die de schuld kreeg van het wegnemen van de extra kilo's. Of het ooit tot een uitvoering is gekomen, is niet duidelijk, maar wel dat er wapens, auto's en locaties waren geregeld.

Het Openbaar Ministerie eiste tegen de verdachte een straf van 12 jaar cel. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak.

Een van de uithalers van de cocaïne in Hamburg is in Duitsland al - voor meer feiten dan alleen het uithalen - veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. De opdrachtgever van het drugstransport is nog altijd voortvluchtig en staat op de Nationale Opsporingslijst.